Gelecek Gelecek – Meslekler, Meslek Seçimi, Üniversite Bölümleri

balıkesir üniversitesi logoBalıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü ve Balıkesir Üniversitesi hakkındaki bilgileri Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Miray Seviş’ten alıyoruz.

Anahtar Kelimeler: endüstri mühendisliği, baü endüstri mühendisliği, balıkesir endüstri mühendisliği, balıkesir üniversitesi endüstri mühendisliği

Ad Soyad*: Miray SEVİŞ
Okuduğun Bölüm*: Endüstri Mühendisliği
Okuduğun Üniversite*: Balıkesir Üniversitesi
Bulunduğu İl/İlçe*: Balıkesir
Kaçıncı Sınıfsın*: 4.Sınıf
Yaş*: 22
Üniversite Yorum Alanı:
Üniversite binaları, yerleşimi, temizliği ve derslikleri ile ilgili konulara değinebilirsiniz.: Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü çok eski olmamakla beraber fakülteler genelde sürekli yenilenir durumda. Öğrenci sayısı olarak çok kalabalık olmasına rağmen mühendislik mimarlık fakültesi 3 binanın birleştirilmesi ile oluşturulmuş ve gayet düzenli. Diğer binalar ise sürekli yenileniyor, kampüs gelişmekte olduğundan her geçen gün bir fakülte daha yapılıyor ve gün geçtikçe modern bir yapıya kavuşuyor. Derslikler konusunda donanım var ama malesef atıl durumda.Ancak kampüs merkeze 17 km olduğunda ulaşım zor ve bunaltıcı.
Şehirde ve devlet yurtlarında barınma imkanları. Yurtların durumları: Merkezde yurt sayısı oldukça fazla, her bütçeye göre bulunabilir. Devlet yurdu ise kampüse en uzak yurt ancak yenisinin yapımı kampüs içerisinde devam etmekte. Çağış’ ta 1 senedir faaliyet gösteren tek bir yurt var, kapasitesi yüksek diye biliyorum ancak merkeze çok uzak olduğundan sanırım pek tutulmuyor.
Üniversitede ve şehrin sosyal imkanları Üniversite tarafından sosyal faaliyetlere verilen destekler: Balıkesir her ne kadar artık büyük şehir olarak anılsa da oldukça küçük bir yer. İlk gelindiğinde ben nereye geldim düşüncesi verse de sonradan öğrencilerin yoğunluğu nedeniyle oldukça yaşanılası bir hal alıyor. Sosyal imkanlar konusunda üniversite yönetiminin genelde katkı yaptığı söylenemez aksine sizin öğrencilere bir şeyler katmak için yapmak istediğiniz topluluk, kulüp gibi oluşumların etkinliklerine izin vermek dahi istemiyor. Ama yinede sosyal olabilmek kişinin kendine kalmış.
Şehir-Üniversite ilişkisi(Şehirin üniversite öğrencisine bakışı, kolaylık sağlaması gibi): Şehrin halkı yerine göre öğrenci dostu iken bazı zamanlarda oldukça sert olabiliyor buna rağmen merkezde oldukça öğrenci yoğunluğu var herhangi bir sıkıntı olmuyor.
Bölüm Değerlendirmesi:
Bölümünüzün akademik yeterlilikleri (Akademisyenler, laboratuvarlar,: Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf sonuna kadar makine mühendisliği ağırlıklı okutuluyor, 3 ve 4 ise oldukça bölüm dersleri ağırlıklı. Akademik personel kaliteli ancak sayı olarak bence yetersiz. Öğrenci sayısının az olmasından dolayı bu sayı uygun görülmüş ancak yeni açılan 2. öğretim kontenjanı akademik kadronun yetersiz kaldığını gösteriyor. Laboratuvar konusunda ise 2. sınıf dışında kullanılmıyor olmasına rağmen laboratuvar konusunda yeterli.
Bölümünüzün staj imkanları ne düzeydedir?: Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde 50 iş günü zorunlu staj var. 1. sınıfın sonunda 10 iş günü serbest staj yapılması gerekiyor, sertifikalı eğitim alarak ta tamamlanabiliyor. 2.sınıf makine ağırlıklı olduğundan 20 gün atölye stajı var, yapması kolay ama bölüm akademisyenleri çok fazla inceleme yaptıklarından sıkıntı olabiliyor. Son olarak da 20 gün işletme stajı mevcut. Stajlar konusunda komisyon çok ciddi bir inceleme yapıyor.
Bölümünüzdeki yabancı dil eğitimi yeterli midir?: Yabancı dil, tercihe göre İngilizce veya Almanya olarak seçilebiliyor yalnız sadece 1. sınıfta görülüyor. Diğer sınıflarda ise herhangi bir yabancı dil eğitimi söz konusu değil. Önümüzdeki yıllarda bölüme hazırlık sınıfı konması söz konusu.
Bölümünüzden mezun olan kişilerin iş bulma imkanları ne düzeydedir?: İş bulma konusunda 1. sınıfta isim yapmış bir üniversite de okumuyorum diye düşünülüyor ancak stajlar başladığında bunun çok ta önemli olmadığı fark ediliyor. Balıkesir üniversitesi mezunu olmak belki CV de dikkat çekici olmayabilir ama verilen eğitimin kalitesi ile kendinizi geliştirme düzeyinizi düzgün entegre edebilmiş arkadaşlarımın iş bulma konusunda sıkıntıya düşmediklerini görüyorum. Ayrıca Endüstri Mühendisliğinin Balıkesir sanayisinde saygı değer bir yeri var ve son sınıfa iş bulma konusunda oldukça yardımcı oluyor. Kısacası bölüm adı çok geniş bir yelpazede çalışma imkanı sunuyor tabii kendisini geliştirip mezun olana.
Bu bölümü tercih ettiğin için mutlu musun?*: Gayet memnun ve mutluyum.
Eğer başka bir bölüm isteseydin hangisini isterdin? Neden?*: Sınava gireceğim zamanlarda kimya mühendisliği veya diş hekimliği istiyordum, ama şimdi İYİ Kİ diyorum bende :) Bu bölümü seçmemde sınavda almış olduğum kritik puan oldukça etkili olmuştu ama gerçekten yanlış meslek seçimimin önüne geçtiği için çok mutluyum.
Genel olarak eklemek istedikleriniz: Sınava girecek arkadaşların ellerine puanı aldıklarında herhangi bir strese kapılmadan tüm alternatifleri iyice araştırmalarını tavsiye ediyorum. Her şey kişinin kendi elinde…
Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
 • 5.00 / 5 5
1 vote, 5.00 avg. rating (100% score)

4 Cevap Var Haydi Sen de Yorum Yap ;)

 1. mehmet diyor ki:

  hazırlık sınıfı varmı ? kampüste kafe vb. eğlence yerleri var mı ?

 2. rümeysa diyor ki:

  Merhaba.Endüstri mühendisi ne iş yapar tam olarak?

  • Site Yöneticisi diyor ki:

   Endüstri Mühendisi tam olarak bir verimlilik mühendisidir aslında. Fabrikada bulunan cansız kaynaklar(makina, cihaz, alet vb.) ile insan kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak adına çalışmalar yapma amacındadır ve iş hayatına bu perspektiften bakar.

Yorum Yap


 • Meslek ve Bölümleri İlk Sen Öğren

 • Anlatma Sırası Sende

 • Hakkımızda

 • Bu Site Neden Kuruldu?

  Düşünün ki meslekleri, üniversite ve bölümleri kataloglardan ve her yerde birbirini kopya eden yazılardan öğrenmiyorsunuz. Bu bilgileri üniversite okuyanlardan veya mesleği yapanlardan öğreniyorsunuz. Tecrübelerini sizinle paylaşıyorlar. Güzel Olmaz Mıydı?